כשהשק והאפר הצחיקו את אסתר:
מאחורי הקלעים של סרט "המגילה"

 
חיים אקשטיין
 
זאת הייתה אחת ההפקות הקשות והמורכבות שידענו באולפן. לא היינו לוקחים פרוייקט כזה על עצמנו, לולא קיבלנו ציווי מפורש על כך מאסתר המלכה ומרדכי היהודי. בשיחה איתנו הם דיברו על חשיבות התיעוד, על הצורך לשמר את הזכרונות ועל הדורות הבאים שלא יידעו כלום על מה שעברו היהודים בממלכת אחשוורוש. מתוך כך הם שלחו אותנו לקפל שנים של סיפור היסטורי ארוך, רצוף מאורעות ותהפוכות, בסרט אחד – "מגילת אסתר".
במהלך ההפקה נחשפנו לכל פרטי הפרשה. עד לעבודת התחקיר שלנו, ולראיונות שקיימנו עם המלך אחשוורוש, אסתר ואפילו זרש, לא ידענו עד כמה הסיפור הזה מופלא. איך מרדכי שמע ממש במקרה את בגתן ותרש, באיזה תזמון הגיע המן לאחשוורוש כדי ליזום את תליית מרדכי, מה בדיוק אמרה אסתר לאחשוורוש במשתה הגורלי. סריסי אחשוורוש שיתפו איתנו פעולה באופן מלא, וטענו שגם הם דואגים לתעד כל דבר שקורה בארמון, הבעיה היא שאחר כך הם שוכחים מזה ונזכרים רק כשמישהו לא נרדם בלילה. 
 
איפה הכאב?
ובכל זאת, הפרוייקט לא עבר באופן חלק. תקלה חריגה נרשמה לאחר הקרנת הבכורה של "המגילה", באירוע השנתי הראשון של חג הפורים. התך, המשרת האישי של אסתר, הביע ביקורת נזעמת נגד הסרט. "כשראיתי שהחג כולו נושא אופי עליז, הומוריסטי, על גבול הקרנבל, עדיין לא התרגשתי – הנחתי שהשמחה היא על סוף הסיפור, ואין שום כוונה להפוך את כל התקופה הכואבת שלפני כן למושא לצחוק. הבעיה התחילה כשהחלו להקרין את הסרט: אנשים צחקו לאורך כל הדרך, ללא בושה. אתם יודעים כמה נורא היה המראה של מרדכי המתאבל? כמה קשה היה לעמוד מול דמעותיה של אסתר? הרגשתם פעם איך זה לעמוד במרחק של כמה חודשים מרצח עם?"
אמנם הסרט לא צחק חלילה על מרדכי, ולא שם ללעג וקלס את אסתר, אבל אפשר להבין את הביקורת הנוקבת. "הפסקול העליז של טעמי המגילה, הרמיזות האירוניות, הסאונד של הרעשנים, כל אלו מלווים את המגילה מתחילתה, ואינם פוסקים אפילו כאשר המן עומד לחסל את מרדכי. ואפילו אם נצליח להיתמם ולהתעלם מכל אלה – האם אפשר להסתפק בתיאורים קצרים כל כך כשמדובר בתקופת משבר? איפה הכאב, המצוקה, חוסר האונים המוחלט? קצת "זעקה גדולה ומרה" ו"שק ואפר", זה נראה לכם מספיק? אם אף אחד בקהל אינו מתמוטט ברגע שבו המן חותם על הגזרה להרוג את כל היהודים, הסרט הזה הוא שקר היסטורי."
 
אסתר קטעה את ההפקה
בשלב זה חשבנו לעבוד על גרסה משופרת של הסרט לקראת פורים הבא. להביא את סיפוריהם של יהודים שלקו בחרדה, להקדיש פרק שלם לתיאור התפילות קורעות-הלב בשלושת ימי התענית, אולי אפילו להציג את לבטיהם של האחשדרפנים שנדרשו להוליך את הצו ברחבי הממלכה. כבר קיבלנו תקציב לסרט המורחב, סגרנו עם מוזיקאי שיכתוב טעמים חדשים לגמרי, קבענו יום צילומים עם החזן הראשי של שושן שהרטיט את הלבבות בעצרת התפילה, אבל אז קיבלנו טלפון מפתיע מהכחשתא, הדובר של אסתר המלכה.
"הוד מלכותה שמעה ממש במקרה על הרעיון לשנות את האופי של הסרט, והתחלחלה מאוד," הוא אמר. "היא חושבת שהסרט מצויין כמו שהוא עכשיו. אציין שאני אישית ישבתי לצידה של אסתר בפרימיירה, והיא נהנתה מכל רגע. כולם כרעו על הרצפה מצחוק, אפילו מרדכי. אמנם כשהסיפור התרחש במציאות הוא היה קשה וכואב מאין כמוהו, אבל לאסתר היה חשוב שנדע להסתכל על הדברים מהפרספקטיבה הנכונה. במבט לאחור אנו רואים את התמונה המלאה, וכשאנחנו יודעים שכל שלב ברצף המאורעות היה קריטי בשביל הגאולה הגדולה שבסופו, אנחנו שמחים על כל פרט ופרט בסיפור. אסתר הבהירה מפורשות את שביעות רצונה מכך שכל "המגילה" נפרשת באור חיובי ומחוייך, עד כדי כך שאפילו חרבונה זכור לטוב."
 
קישור לסרט המלא ביוטיוב יעלה בהמשך; בינתיים אתם מוזמנים לשמוע את המגילה בבית הכנסת הקרוב לביתכם, להתרגש, להתפעל וגם לצחוק.