נדמה לי שאמציה ואני היחידים כאן שלא זכו להכיר את אפלה בחייו. בעצם, גם אביגיל הקטנה לא. אבל בזכות הסרט אנחנו כבר מכירים, ואפילו יכולים לדמיין מה היה אומר לנו עכשיו, אילו היה פה. קודם כל הוא היה המארגן של כל ההתכנסות הזו, מא' ועד ת', והיה עומד בפתח האולם ומאיר פנים לכל האורחים, מחבק ומנחם את כל המתגעגעים, סולח לאלה שלא יכלו לבוא ומזמין את כולנו לראות את השדה אחרי הגשם הראשון. (ירד פה כבר היורה?)

אפלה, עם העין הטובה שלו, היה מפרגן על הסרט אבל אומר בענווה שהגזמנו, ובכלל, מי הוא בכלל שצריך לעשות עליו סרט, והכל זה פנינה והילדים. וזה נכון – זה פנינה שהשקיעה וגם כל החברים והמכרים מקרוב ומרחוק (אפילו רחוק מאוד) שהיה חשוב להם להשתתף בסרט על אפלה. וזה ארבעת הילדים – מלי, עדי, אליק והדר – שההיכרות הקצרה איתם היא, בעיניי, העדות הכי חזקה לשירת חייו של אפלה – מסכת אבות שכולה מידות טובות וגבורת הנפש.

ברשותכם, אפרט קצת:

קודם כל ההחלטה המאתגרת להפיק סרט זיכרון בשנת האבל – זה קושי עצום והתמודדתם אתו בצורה מעוררת השראה. נוסיף לזה את החשיבה הבוגרת וההבנה שהפקת הסרט היא השקעה בנכס לעתיד. - הצלחתם להעמיד את בניכם ובני בניכם מול העיניים, ולא "בזבזתם" זמן מסך כדי לספר על הגעגוע ועל הכאב האישי שלכם, אלא התמקדתם בדמותו של אבא, כמו שאתם רוצים שתישאר לנצח. הפכתם אותו למגדלור לדורות הבאים. כל הכבוד לכם!

אני בטוחה שלאפלה יש נחת רוח גדולה מהמאמץ המשותף שעשיתם כדי שהסרט, ויותר מכך, תהליך הכנתו, יהיו ראויים ומקובלים בפני המקום.

ליווינו אתכם בתהליך המורכב והתפעלנו מהרגישות שלכם זה לזה ומהכבוד הגדול לאמא, שתאריך ימים בטוב.

תודה לכם, משפחת אפלבוים וחברי קיבוץ עלומים, שהכרתם לנו את אפלה. אין ספק שטעם הגזר הישראלי ערב יותר בפינו מאז הצילומים הראשונים בסוף העונה ואין ספק שהכל דבש!

בשם כל הצוות של אולפני אתרוג,

נעמי האיתן

קדומים