להכיר את אבא אחרי 40 שנה

אפשר לומר שאשר ירון השאיר אחריו מזכרת אחת חיה: הבת שלו, שהייתה בת עשרה חודשים כשנפל בקרב.
ארבעים שנה אחרי, החליטה אורית אבנרי, בתו היחידה של אשר ירון, להעביר את זכרו של אביה לדורות הבאים. אבל לא רק אליהם – גם עבור אורית עצמה, זאת הייתה ההזדמנות הראשונה להתוודע באמת לאב שלא הכירה.
"לא חוויתי אותו כאבא, והיה לי חשוב לשמוע עליו בצורה רחבה יותר מאשר דברים אקראיים ששמעתי מהמשפחה, פה ושם לאורך השנים. כשאתה מושיב אנשים מול מצלמה ושואל אותם שאלות, אתה מוציא מהם דברים שהם לא היו מספרים מעצמם. חוץ מזה, הסרט מארגן את הדברים, מסדר אותם לפי רצף כרונולוגי של זמן. הסרט לא חשף צדדים באישיות של אבא שלי שלא היו ידועים לי, אבל הוא נתן צבע לקווי האופי הידועים."

לזכרו של אשר ירון הי"ד

"היה מעניין לשמוע אנשים שונים מדברים עליו, חלקם אנשים שאני לא פוגשת בדרך כלל. כשעושים סרט כזה, חשוב לפנות לכמה שיותר אנשים. לאולפני אתרוג הייתה הרבה מסירות להתקשר לכל האנשים שרצינו, לא לוותר להם, גם אם הם אומרים שלא נוח להם. זו הזדמנות חד פעמית לשמוע כמה שיותר קולות."
אורית מקווה שהסרט יועיל לטווח הארוך, ויפגיש את כל מי שעתיד להיוולד במשפחה עם דמותו של אשר. "תמיד נוכל להראות את הסרט עוד פעם. עבור אלה שלא הכירו את אבא שלי, הסרט נותן אפשרות ויזואלית ומוחשית להכיר אותו. זו גם אפשרות נעימה, כי הסרט ערוך ברגישות ובטוב טעם ואפשר להיכנס לתוכו."