כמה מילים על הפקת הסרט אודות הרב ישראלי / חיים אקשטיין
 
לא נעים לומר, אבל זאת נשמעת משימה בלתי אפשרית: לחבר ילדים ונוער לדמות של רב, שנפטר לפני עשרים שנה. לכאורה, מילת הקסמים במקרים כאלה היא "סרט", אבל לא מספיק להקרין משהו מרצד לפני התלמידים כדי להלהיב אותם. רבים מהם לא יימשכו לצילומים בשחור לבן, או לסדרה של הרצאות, הם צריכים התרחשות. “אולפני אתרוג" לקחו על עצמם, זו הפעם השנייה, את האתגר להפיק סרט על הדמות הנלמדת במוסדות החמ"ד במהלך השנה. בשנה שעברה היה זה הרב חיים דוד הלוי, והשנה המשימה הייתה לתרגם את דמותו של הרב שאול ישראלי – מגדולי רבני הציונות הדתית – לסרט חי ומעניין.
המשימה הפכה למורכבת עוד יותר, כשהוחלט שהאנשים הראויים לספר על הרב ישראלי הם רבני הציונות הדתית בהווה. “בשונה מסרטי זכרונות אחרים שלנו", מסבירה נעמי האיתן, “זה לא סרט משפחתי אלא סרט ציבורי. לכן המרואיינים ברובם הם בעלי תפקידים מכובדים". איך זכרונות של רבנים מבוגרים יעוררו סקרנות אצל הצופים הצעירים? לשם כך, בצעד אולי חסר תקדים, חלק מהרבנים המצולמים בסרט משתתפים כמעין "שחקנים" בעלילה.
סיפור המסגרת של הסרט עוסק בשני ילדים בבית הספר, שמשחקים בקלפים עם דמויות של רבנים (אגב, כיוון שקשה להשיג קלפים כאלה עם תמונות של רבנים ציוניים, האולפן הפיק ערכת קלפים במיוחד לסרט...). ויכוח איזה רב יותר "שווה" מוביל אותם ללכת לרבנים, ולשאול אותם אילו תכונות צריכות להיות לרב בישראל. רבנים כמו הרב יעקב שפירא, הרב יעקב אריאל, הרב ישראל רוזן, הרב איתן אייזמן ועוד – מופיעים בסרט כשהם משוחחים עם הילדים ועונים להם על השאלה. כל אחד מהם מוסיף עוד תכונה רצויה, ו"במקרה" מספר על הרב ישראלי בתור דוגמה. פשוט להפיק "עלילה" כזו? ממש לא. “רבים מהרבנים עסוקים מאוד. הרב אריאל, למשל, ערב שנת שמיטה, בקושי הסכים לקבל אותנו. היינו צריכים להפריע לרבנים פעמיים – בצילום עם הילדים ובסיפורי התוכן על הרב ישראלי. מה שמדהים הוא שהם שיתפו פעולה עם המשחק בסיפור המסגרת; אני חושבת שהבימוי היה לרוח הרבנים, בזכות העובדה שהצלם-במאי הוא בעצמו בן תורה.”
 
הרב ישראל שריר, חתנו של הרב ישראלי, התקשה בהתחלה להאמין שאפשר להנגיש את דמותו של חמיו בסרט של חצי שעה. “פגישה עם אמציה – והרעיונות צצו. נשלפה מקלדת, ופתאום גם רשימת מרואיינים ארוכה לפנינו, כל אחד על נושא אחר שקשור לרב ישראלי, ומתקופת הכרות אחרת. צוות מקצועי נמרץ חקר ולמד את דמותו של מורי וחמי ופועלו, בלש חיטט בארכיונים ומצא קטעי הקלטות גנוזות וסרטים נשכחים, תאם עם עשרות מרואיינים ברחבי הארץ ונסע לראיין אותם, ורתם גם אותי לעשייה מרתקת. הלא יאמן בוצע: חצי שעה מרתקת ונעימה לעין, מקיפה את דמותו של הרב ישראלי זצ"ל על המגוון הרב של היבטיה. 'מתאבן' אמתי ללימוד עמוק יותר של תורתו."